Quick Access

Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


SİNOP BATIKLARI VE TURİZM
(SUNKEN WRECKS OF SİNOP AND TOURISM )

Author : Babür Mehmet AKARSU  , Rasim Yaşar TARAKÇI  
Type :
Printing Year : 2019
Number : 38
Page : 1032-1046


Summary
Sinop, Miletoslular tarafından kurulduğunda Güney Karadeniz’deki ana koloni konumunda olmuştur. Antik Dönem’den günümüze kadar tarihlenen pek çok batık, Sinop civarında su altında mevcuttur ve her geçen gün yeni bir batık keşfedilebilmektedir. Sığ sulardaki batıkların bazılarına SCUBA ile dalış yapılabilir, bununla birlikte Sinop kıyılarındaki sac konstrüksiyon batıklar ise su altında özellikle derin dalış yapmak isteyenler için bir cazibe teşkil etmektedir. Bu makalede açıklanan 40 metreden sığ sulardaki dalışlar SCUBA sistemi ile yapılmıştır. 40 metreden daha derinde olan dalışlar ise karışım gaz trimix ekipmanları ile gerçekleştirilmiştir. Bu batıklar, teknik dalış yani karışım gaz trimix ekipmanları ile gerçekleştirilen dalış turizmi için ideal derinliktedir ve batıklar mükemmel durumdadır. Eğitimli rehber dalgıçlar eşliğinde yapılacak dalışlar, su altındaki kültür unsurlarımızın bir kısmı için koruyucu nitelikte olacaktır zira her gün kontrollü olarak fotoğrafı çekilen ve video ile kayıt altına alınan eserler, bir gün öncesiyle mukayese edildiğinde, herhangi bir kayıp olup olmadığı rahatlıkla tespit edilebilir. Sinop kıyılarındaki sit alanı ve sportif dalışa yasak saha uygulamaları, su altı kültür mirasımızı korumaktan ziyade daha fazla tahrip edilmesine neden olmuştur. Dalışlarla zarar görebilecek bazı batıkların ise ivedilikle su altı kazıları yapılarak, müzede teşhiri isabetli olacaktır ve Sinop turizmine artı değer katacaktır.

Keywords
Batık, Dalış Turizmi, Su Altı Kültür Mirası, Sinop Limanı

Abstract
When Sinop was founded by the the people Miletos, it became the main colony in the Southern Black Sea. Many wrecks dating from the Antiquity to the present day are present under water around Sinop and a new wreck can be discovered every day. Some of the submerged wrecks can be dived with SCUBA, however, the sheet metal shipwrecks on the shores of Sinop are particularly attractive for those who want to dive deep underwater. The dives in the shallow waters from 40 meters described in this article were made with SCUBA system. Dives that are deeper than 40 meters are carried out with mixed gas trimix equipment. These wrecks are at the ideal depth for diving tourism with technical diving, ie diving with mixed gas trimix equipment and the wrecks are in perfect condition. Diving with trained guide divers will be a protective feature for some of our underwater cultural elements, since it is easy to determine whether there are any losses when compared to the previous day, by the controlled photographed and videos taken each day. The protected area on the Sinop coast and the prohibition of sportive diving practices have caused more destruction than preserving our underwater cultural heritage. Some submerged wrecks, which may be damaged by divings, must immediately be underwater excavations done then exhibiting them in the museum will be accurate and this will add value to Sinop tourism.

Keywords
Sunken Wrecks, Diving Tourism, Underwater Cultural Heritage, Sinop Harbor

Advanced Search


Announcements

    ORCID NO

    Starting from the month of September 2017, ORCID information will be included  in the articles which will be published in our journal. The authors have to identify their ORCID information in their articles for the articles to be published which are sent to our journal and have gone through a positively reviewer process. You can get ORCID number from https://orcid.org/ address.


    PUBLICATION LANGUAGE

    From the month of January 2020, the articles which will be sent to the journal have to be uploaded to the system in English and Turkish. The articles which do not comply with the format will not be taken under review.Address :Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yenişehir-Mersin
Telephone :0 324 361 00 01 Fax :0 324 361 00 15
Email :avrasyadergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri