Quick Access

Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


Uçuşlar Lüks Mal Olmaktan Çıkıyor mu? Türk Havayolları Ulaştırmasının Ürününün Esneklikleri Üzerine Bir Değerlendirme
Havayolu ulaştırması, geçen yüzyılın ikinci yarısında ulaştırmanın yapısını değiştirecek bir başarıya imza atmıştır. Bu başarıda, önemli serbestleştirme açılımlarıyla hayata geçirilen rekabetçi ortamda ayakta kalan havayolu işletmelerinin başarısı önemlidir. Bu değişim içerisinde, sektörün ürününün de mikroekonomik özelliklerinin ve esnekliklerinin değişerek, örneğin ürünün artık bir lüks mal olmaktan çıktığı konusu tartışılmaktadır. Bu durum, Türk havayolu ulaştırması için önemli değişikliklerin olduğu 2001 krizi sonrası dönem için bir Türkiye uygulamasıyla sınanmaktadır. Çalışmamız, esneklik değerlerinde birim değerlerin altına inecek değişimlere rastlamamış, tam tersine fiyat ve gelir esnekliklerinin hala birim değerin üzerinde ve esnek bölgede olduğu saptamalarına ulaşmıştır. Bu durum, çalışmamızda Türk havayolu ulaştırması sektörüne yönelik yapılan genel analizle uyumlu olup, sektördeki global gelişmelerin Türkiye’ye yansımasında gecikmeler yaşandığı sonucunu desteklemektedir.

Keywords
Ulaştırma ekonomisi, Talep Esnekliği, Türkiye, Havayolu Ulaştırması, Lüks mallar. R40, L93, C93.

Advanced Search


Announcements

    ORCID NO

    Starting from the month of September 2017, ORCID information will be included  in the articles which will be published in our journal. The authors have to identify their ORCID information in their articles for the articles to be published which are sent to our journal and have gone through a positively reviewer process. You can get ORCID number from https://orcid.org/ address.


    PUBLICATION LANGUAGE

    From the month of January 2020, the articles which will be sent to the journal have to be uploaded to the system in English and Turkish. The articles which do not comply with the format will not be taken under review.Address :Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yenişehir-Mersin
Telephone :0 324 361 00 01 Fax :0 324 361 00 15
Email :avrasyadergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri