Quick Access

Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Abstract


TÜRK DİZİLERİNİN PAZARLAMA İLETİŞİM ARACI OLARAK KULLANILMASI: KAZAKİSTAN’DAKİ TÜRK DİZİLERİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA
Markalar, yaşadıkları yoğun rekabet karşısında ayakta kalabilmek ve daha fazla tüketiciye ulaşabilmek için kullandıkları pazarlama iletişim araçlarında değişiklik yapmaktadırlar. Günümüzde markaların yararlandığı pazarlama iletişim mecralarından biri de şüphesiz Televizyon dizileri olmaktadır. Markalar, dizilerde kullandıkları ürün yerleştirme uygulamaları ile ya da marka ya da ürünleri dizi karakterlerine kullandırmak suretiyle tüketicileri etkileme arayışı içine girmektedirler. Bu kapsamda son yıllarda çok sayıda Türk dizisi özellikle Ortadoğu, Balkanlar ve Kafkaslar olmak üzere çok sayıda bölge ülkesinden talep görmektedir. Bu doğrultuda araştırmanın amacı Kazakistan’da gösterilen Türk dizlerinin pazarlama iletişimi aracı olarak kullanılması ve etkilerini öğrenmektir. Araştırma kapsamında hazırlanan anket 1-25 Mart 2016 tarihleri arasında Kazakistan’ın Almatı şehrinde yaşayan ve kolayda örnekleme yöntemi ile seçilen 186 kişiye yüz yüze uygulanmıştır.

Keywords
Türk dizileri, pazarlama iletişimi, Kazakistan


Advanced Search


Announcements

    ORCID NO

    Starting from the month of September 2017, ORCID information will be included  in the articles which will be published in our journal. The authors have to identify their ORCID information in their articles for the articles to be published which are sent to our journal and have gone through a positively reviewer process. You can get ORCID number from https://orcid.org/ address.


    PUBLICATION LANGUAGE

    From the month of January 2020, the articles which will be sent to the journal have to be uploaded to the system in English and Turkish. The articles which do not comply with the format will not be taken under review.Address :Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yenişehir-Mersin
Telephone :0 324 361 00 01 Fax :0 324 361 00 15
Email :avrasyadergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri