Quick Access

Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


ALTERNATİF TURİZM ETKİNLİĞİ VE ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİ OLUŞTURMADA ATIN KULLANIMI: NEVŞEHİR ÖRNEĞİ
Pers dilinde "Katpatuka (Güzel Atlar Ülkesi)" olarak bilinen Kapadokya’da at çiftlikleri, bölgenin tarihteki anlamına uygun olarak önemli bir dinamik haline gelmiştir. Nevşehir’de alternatif turizm etkinliği ve ürün çeşitliliği oluşturmada, Kapadokya ile tarihsel bir bağı bulunan atın kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Eşsiz turizm çekiciliklerine sahip olan sahada son yıllarda at çiftliği ve at sayısında önemli bir artış görülmektedir. Bölgede motorlu araçla gezilemeyecek eşsiz güzellikteki vadilerin görülmesi için atlı doğa yürüyüşleri düzenlenmektedir. Profesyonel rehberler eşliğinde saatlik, günlük veya haftalık olarak düzenlenen atlı turlara ilginin her geçen gün artması, turizm sektöründe atçılığın da önemli bir noktaya ulaştığının göstergesidir. Ayrıca dünyada ilk kez 27 Mart 2015’te Göreme’de yapılan atlı oryantiring yarışı da Kapadokya ile atın turizmde kullanımı ilişkisini ön plana çıkarmıştır. Bu çalışmanın amacı, diğer turizm ve spor etkinliklerine göre farklılık gösteren ve bölgede giderek yaygınlaşan alternatif turizm etkinliği ve ürün çeşitliliği oluşturmada atın kullanımı incelemektir. Çalışmanın temel amacının bütüncül bir yaklaşımla aydınlatılabilmesi için nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması araştırmanın deseni olarak seçilmiştir. Araştırmada çok boyutlu veri toplama araçlarından olan gözlem ve görüşme tekniğinden yararlanılmıştır. Sahip olduğu doğal ve beşeri zenginliklere rağmen Nevşehir’de atın turizm etkinliklerinde kullanımının istenilen seviyede olmadığı, belirlenen turizm politikası ve turizm yatırımları ile desteklenirse gerek bölge gerekse ülke turizmi için önemli katkılar sağlayacağı sonucuna ulaşılmıştır.

Keywords
Alternatif Turizm, Nevşehir, At, Atlı Doğa Yürüyüşü, Atlı Oryantiring.

Advanced Search


Announcements

    ORCID NO

    Starting from the month of September 2017, ORCID information will be included  in the articles which will be published in our journal. The authors have to identify their ORCID information in their articles for the articles to be published which are sent to our journal and have gone through a positively reviewer process. You can get ORCID number from https://orcid.org/ address.


    PUBLICATION LANGUAGE

    From the month of December 2017, the articles which will be sent to the journal have to be uploaded to the system in English. The articles which do not comply with the format will not be taken under review.Address :Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yenişehir-Mersin
Telephone :0 324 361 00 01 Fax :0 324 361 00 15
Email :avrasyadergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri