Quick Access

Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


YÜKSEKÖĞRETİMİN KÜRESELLEŞMESİ: ULUSLARARASI DÜZEYDE ÖĞRENCİ HAREKETLİLİĞİ VE MEMNUNİYETİ
Yükseköğretim sistemi içerisinde faaliyet gösteren üniversiteler, uluslar arası düzeyde tanınırlıklarını ve işbirliklerini çeşitli koordinatörlükler sayesinde yürütmektedirler. Bu koordinatörlükler ile üniversiteler, yurt dışında eğitim veren yükseköğretim kurumları ile öğrenci ve öğretim elemanı değişimine gidebilmektedirler. Yükseköğretim kurumlarının birbirleri ile ortak projeler üretip hayata geçirmeleri; kısa süreli öğrenci ve personel değişimi yapabilmeleri için gerçekleşen bu faaliyetlerde özellikle yabancı uyruklu öğrencilerin memnuniyeti önemli bir husustur. Geleceğe yönelik uluslararasılaşma faaliyetlerinde hizmet kalitesi açısından bu öğrencilerin görüş ve önerilerinin değerlendirilmesi, üniversitelere uluslar arası alanda farklı bir bakış açısı kazandıracaktır. Bu amaçla çalışma, bir kamu üniversitesinde yabancı uyruklu öğrencilerin üniversiteden memnuniyetlerini belirlemek amacıyla hazırlanmıştır. Öğrencilerin görüş ve önerileri ayrıca beklentileri nitel analiz yöntemlerinden içerik analizi ile incelenmiş, Owlia ve Aspinwall’ ın (1996) yükseköğretimde ürün ve hizmete yönelik kalite unsurları ölçeği dikkate alınarak analiz edilmiştir. Araştırmanın örneklemini görüş ve önerilerin alındığı 100 uluslar arası öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada öğrenci memnuniyeti konusunda elde edilen bulgular “somut unsurlar, içerik ve sunum, yeterlilik ve tutum, güvenilirlik” şeklinde çıkmıştır.

Keywords
Uluslar arası Hareketlilik, Öğrenci Değişimi, Değişim Programı, Yabancı Öğrenci

Advanced Search


Announcements

    ORCID NO

    Starting from the month of September 2017, ORCID information will be included  in the articles which will be published in our journal. The authors have to identify their ORCID information in their articles for the articles to be published which are sent to our journal and have gone through a positively reviewer process. You can get ORCID number from https://orcid.org/ address.


    PUBLICATION LANGUAGE

    From the month of January 2021, the articles which will be sent to the journal have to be uploaded to the system in Turkish.  The authors who wants can send the full text in English along with the Turkish full text.Address :Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yenişehir-Mersin
Telephone :0 324 361 00 01 Fax :0 324 361 00 15
Email :avrasyadergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri