Quick Access

Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


OKUMA GÜÇLÜĞÜ VE GİDERİLMESİ: TEK ÖRNEKLEMLİ BİR DURUM ÇALIŞMASI
Bu çalışmada okuma güçlüğü yaşayan ilköğretim 2. sınıf öğrencisinin okuma becerilerini geliştirmek amacıyla; eko ve tekrarlı okuma yöntemleri kullanılarak, okuma ve anlamada görülen sorunları çözülmeye çalışılmıştır. Araştırma, Kırşehir ili Akçakent ilçesi Şeyh Şamil İlköğretim okulunda yapılmıştır. Çalışma bir denek üzerinde yapılması sebebiyle belli bir evrene genelleme yapılamayacağı düşünülmektedir. Tek bir denek ile yapılan bu çalışma nitel araştırma tekniklerinden olan “Tek örneklemli durum çalışması” desenidir. Verilerin toplanmasında nitel araştırma yöntemlerinden görüşme, gözlem ve doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Verilerin elde edilmesi ve çözümlenmesinde ses kayıt cihazı kullanılmıştır. Çalışma öncesinde öğrenciye, öğretmenine ve ailesine ses kaydı yapılacağı söylenmiş, bu kayıtların veri çözümleme amacıyla kullanılacağı açıklanmıştır. Araştırmanın sonucunda, öğrencinin okuma ve anlamada yaşadığı sorunların düzeldiği görülmektedir.

Keywords
Okuma, okuma yetersizliği olan öğrenciler, okuma becerilerinin geliştirilmesi.

Advanced Search


Announcements

    ORCID NO

    Starting from the month of September 2017, ORCID information will be included  in the articles which will be published in our journal. The authors have to identify their ORCID information in their articles for the articles to be published which are sent to our journal and have gone through a positively reviewer process. You can get ORCID number from https://orcid.org/ address.


    PUBLICATION LANGUAGE

    From the month of January 2020, the articles which will be sent to the journal have to be uploaded to the system in English and Turkish. The articles which do not comply with the format will not be taken under review.Address :Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yenişehir-Mersin
Telephone :0 324 361 00 01 Fax :0 324 361 00 15
Email :avrasyadergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri