Quick Access

Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


FEN VE TEKNOLOJİ ÖĞRETMEN ADAYLARININ KPSS’YE YÖNELİK GÖRÜŞLERİNİN İNCELENMESİ
Mezun olan bir öğretmen adayının bir kamu kuruluşunda mesleğine başlayabilmesi için öncelikle Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (KPSS).başarılı olması gerekmektedir. Bu sınav mezun olan öğretmen adayları içerisinden mesleğini en iyi şekilde yapabilecek kişilerin seçim ve ataması için önemlidir. Farklı alanlardan sınava giren öğretmen adayları için yazılı sınavın belirleyici olması zaman zaman tartışma konusu olmaktadır. Bu çalışma ile amaç fen ve teknoloji öğretmeni adaylarının, KPSS sınavına yönelik görüşleri dikkate alındığında ne gibi düzenlemelerin yapılması gerektiğini incelemektir. Nitel araştırma yaklaşımı kullanılan bu çalışmada öğrenci görüşlerini değerlendirmek için beş sorudan oluşan açık uçlu yazılı form kullanıldı. Öğrenci cevapları bu formlar aracılığı ile yazılı olarak toplandı. Fen ve Teknoloji Öğretmenliği bölümünde öğrenim gören 1. , 2. ,3. ve 4. sınıf öğrencileri ile yapılan bu çalışmada 113 yazılı doküman için içerik analizi yapıldı. Analiz sonuçları, yakın zamanda KPSS sınavında yapılan düzenleme ile getirilen alan sınavının yerinde bir düzenleme olduğunu göstermiştir. Sınav için yapılacak yeni düzenlemelerde mülakat ve uygulama sınavlarının da eklenmesi düşünülebilir.

Keywords
fen ve teknoloji, KPSS, öğretmen seçimi.

Advanced Search


Announcements

    ORCID NO

    Starting from the month of September 2017, ORCID information will be included  in the articles which will be published in our journal. The authors have to identify their ORCID information in their articles for the articles to be published which are sent to our journal and have gone through a positively reviewer process. You can get ORCID number from https://orcid.org/ address.


    PUBLICATION LANGUAGE

    From the month of January 2020, the articles which will be sent to the journal have to be uploaded to the system in English and Turkish. The articles which do not comply with the format will not be taken under review.Address :Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yenişehir-Mersin
Telephone :0 324 361 00 01 Fax :0 324 361 00 15
Email :avrasyadergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri