Quick Access

Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


AN AGILE MODEL OF IMPLEMENTING THE TOTAL INNOVATION MANAGEMENT CYCLE: A CASE STUDY ON GLOBAL BUS & COACH MANUFACTURING
Çevik ürün inovasyonu ilerlemesi sırasında, daha fazla piyasa belirsizliğinin genişlemesi ile teknolojik gelişmeleri takip etmeyi amaçlayan karmaşık iş ekosistemleri ve müşteri tabanlı endüstriler, dış ve iç zorluklarla çevrilidir. Bu çalışma, rekabetçi piyasa ortamında X şirketi (Türkiye, Avrupa ve Amerika'da bulunan küresel otobüs ve yolcu otobüsü üreticilerinin bir parçası) tarafından kullanılan toplam inovasyon yönetimi (TIM) döngüsü aracılığıyla uzun vadeli faydalarla sonuçlanan yenilikçi ürünler üretmenin etkili yöntemlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, araştırmacıların ve işletme yöneticilerinin TIM döngüsünü çeviklikle güçlendirmek için niteliksel, niceliksel ve yorumlayıcı yaklaşımlardan yararlanarak mevcut sorunları gözlemlemelerini sağlayan “Metodolojik Üçgenleştirme Yöntemi” tarafından desteklenen bir vaka çalışması perspektifiyle gerçekleştirildi. X şirketi, TIM döngüsünü uygulayarak hem dijitalleştirme hem de elektrik aktarma organları teknolojisini entegre eden "XBUS" adlı yenilikçi ürün ailesiyle ürün portföyünü genişletti. XBUS ürünü, şirket satışlarını toplam satış miktarında %6.39 artırdı. X şirketi, 2018-2019 yılları arasında ABD ve Avrupa bölgesinde pazar payını sırasıyla %13.2 ve %11.4 artırırken, Türkiye pazar payını ticari kredi yetersizliği dahil finansal engeller nedeniyle %4.8 azaldı. Ek olarak, çevik inovasyon süreçleri yürüterek X şirketinde toplam üretim gerçekleştirme süresi %7.4 azaltıldı. Küresel otobüs ve yolcu otobüsü endüstrisindeki TIM döngüsü uygulamaları ile ilgili vaka çalışmaları sınırlıdır. Bu çalışmalar, Covid-19 salgını sırasındaki temel yenilik zorlukları gözlemlenerek genişletilebilir.

Keywords
İnovasyon, ürün inovasyonu, toplam inovasyon yönetimi, strateji

Advanced Search


Announcements

    ORCID NO

    Starting from the month of September 2017, ORCID information will be included  in the articles which will be published in our journal. The authors have to identify their ORCID information in their articles for the articles to be published which are sent to our journal and have gone through a positively reviewer process. You can get ORCID number from https://orcid.org/ address.


    PUBLICATION LANGUAGE

    From the month of January 2021, the articles which will be sent to the journal have to be uploaded to the system in Turkish.  The authors who wants can send the full text in English along with the Turkish full text.Address :Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yenişehir-Mersin
Telephone :0 324 361 00 01 Fax :0 324 361 00 15
Email :avrasyadergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri