Quick Access

Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Abstract


AVRUPA FUTBOLUNUN REKABETÇİ DENGE ANALİZİ (2018-2019 SEZONU ÖRNEĞİ)
Rekabetçi denge takımların birbirlerine karşı mücadele etme gücü olarak tanımlandığında, liglerde yer alan takımların güç dengelerinin belirlenmesi o ligin kalitesi ve izlenirliği açısından önem arz etmektedir. Futbol en çok izlenen spor branşlarının başında gelmektedir. Futbolun cazibesinin devamı ve izlenirliğinin artması, maç sonucu belirsizliği ile doğrudan ilişkilidir. O açıdan bu çalışma Avrupa’nın önde gelen ligleri olan Süper Lig (Türkiye), Bundesliga (Almanya), La Liga (İspanya), Ligue 1 (Fransa), Premier Lig (İngiltere), Erevisie (Hollanda), Premier Lig (Portekiz) ve Seria A (İtalya) liglerinin 2018-2019 sezonu rekabetçi denge düzeyini ölçmeyi amaçlamaktadır. Bu araştırma betimsel bir araştırma modelidir. Bu liglerin rekabetçi denge düzeyini ölçmek için tarama modelinden yararlanılmış ve doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Doküman analizinde 2018-2019 sezon sonu tabloları kullanılarak rekabetçi dengenin ölçülmesi için C5 endeksi, Lorenz Egrisi ve Gini Katsayısı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda C5 endeksi ve Gini değerlerine göre rekabetçi dengeye en yakın lig 18 takımlı liglerde Süper Lig(0,31) iken onu sırasıyla Bundesliga (0,45), Eredivisie (0,46), Premier Lig (0,48) takip etmiştir. 20 takımlı liglerde de en rekabetçi lig La Liga (0,34), Ligue 1 (0,35), Seria A (0,36) ve Premier Lig (0,38) çıkmıştır. Bu sonuçlara göre Avrupa’nın en büyük liglerinde rekabetçi dengeden uzak bir seyir ortaya çıkmıştır.

Keywords
Rekabetçi Denge, Futbol, Lig


Advanced Search


Announcements

    ORCID NO

    Starting from the month of September 2017, ORCID information will be included  in the articles which will be published in our journal. The authors have to identify their ORCID information in their articles for the articles to be published which are sent to our journal and have gone through a positively reviewer process. You can get ORCID number from https://orcid.org/ address.


    PUBLICATION LANGUAGE

    From the month of January 2020, the articles which will be sent to the journal have to be uploaded to the system in English and Turkish. The articles which do not comply with the format will not be taken under review.Address :Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yenişehir-Mersin
Telephone :0 324 361 00 01 Fax :0 324 361 00 15
Email :avrasyadergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri