Quick Access

Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


HOW WERE THE LAW ON UNITY OF EDUCATION AND LETTER REVOLUTION PROCESSED IN THE HUMOR MAGAZINES OF THE PERIOD?
Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Osmanlı Devleti’nden almış olduğu mirası yenilik ve reform hareketleri ile ileriye taşımak istemiştir. Milli Mücadele döneminde yaşanan sıkıntılar nedeniyle yeni bir devletin kurulması halkta ve görsel medyada sevinç döneminin yaşanmasına neden olmuştur. Bu sevinç döneminde yapılmış olan yenilik ve reform hareketleri yüzyıllardır süregelen toplum yapısını ve müesselerini kökünden değiştirmiştir. Bu değişimlerin içerisinde önem arz eden, Tevhid-i Tedrisat Kanunu ve Harf İnkılabı’nın, mizah dergileri vasıtasıyla halkın üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu minvalde, Tevhid-i Tedrisat Kanunu ve Harf inkılabı çerçevesinde incelenen Zümrüd-ü Anka ve Akbaba mizah dergilerinde, 1924-1928 yılları arasında ki yayınlar baz alınarak dönemin hükümetine karşı kayda değer eleştiride bulunulmadığı görülmektedir. Özellikle yenilik ve reform hareketlerine yönelik yapılan yayınlarda mizah dergi ve gazetelerinde çizerlerin bu inkılapları destekleyici yayınlar yaptıkları çalışmadan anlaşılmaktadır.

Keywords
Zümrüd-ü Anka Dergisi, Akbaba Dergisi, Tevhid-i Tedrisat Kanunu, Harf İnkılabı.

Advanced Search


Announcements

    ORCID NO

    Starting from the month of September 2017, ORCID information will be included  in the articles which will be published in our journal. The authors have to identify their ORCID information in their articles for the articles to be published which are sent to our journal and have gone through a positively reviewer process. You can get ORCID number from https://orcid.org/ address.


    PUBLICATION LANGUAGE

    From the month of January 2020, the articles which will be sent to the journal have to be uploaded to the system in English and Turkish. The articles which do not comply with the format will not be taken under review.Address :Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yenişehir-Mersin
Telephone :0 324 361 00 01 Fax :0 324 361 00 15
Email :avrasyadergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri