Quick Access

Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


THE RISE OF POPULISM AND INTERNATIONAL SECURITY: POPULISM IN THE UK AND US
Popülizmin yükselişi dünya çapında popülist partilerin öneminin artmasına neden olan global bir meseledir. Bu makale günümüz siyasetinde popülist politikaların devletlerin uluslararası güvenlik stratejileri üzerindeki etkisini analiz etmektedir. Çalışma, popülizmin etkisini iki temel faktör üzerinden değerlendirmektedir: milliyetçilik ve göçmenlik. Milliyetçiliğin yükselişi Amerika’daki Donald Trump’ın zaferi ve Birleşik Krallık’taki Brexit kampanyası ile analiz edilmektedir. Sığınmacılık ve göçmenliğe ilişkin temel sorunlar; Birleşik Krallık’taki göçmenlere yönelik politikalar ve Amerikan yönetiminin illegal yollardan ülkeye girişleri engellemek için Amerika-Meksika sınırına duvar inşa etme planı üzerinden araştırılmaktadır. Bu faktörler başlangıçta ulusal sorunlar olarak görülse de, ortaya çıktıktan kısa bir süre sonra uluslararası kriz halini almıştır. Bunda bu unsurların ulusal ve uluslararası güvenlik kaygılarını tetiklemesinin etkisi büyüktür. Bu yüzden, bu makale popülizmin yükselişinin devletlerin uluslararası güvenlik stratejileri üstünde doğrudan etkisi olduğunu iddia etmektedir. Bunun yanında, bu yükselişin dünyadaki popülist liderlerin kararları ve muhafazakâr popülerlikle ilgisi tartışılmaktadır. Bu makale, bu faktörlerin uluslararası güvenlik üzerindeki etkisini anlamak için popülist ideoloji literatürünü kullanmaktadır. Bu karmaşık meseleler bu iki yönetimin popülist politikalarının güvenlik kaygılarını tetikleyip tetiklemedikleri resmi açıklamalar, Amerikan ve İngiliz liderlerinin konuşmaları ve İngiliz ve Amerikan hükümetlerinin ve uluslararası organizasyonların raporları ile değerlendirilmektedir.

Keywords
popülizm, uluslararası güvenlik, milliyetçilik ve göçmenlik, Trump, Brexit

Advanced Search


Announcements

    ORCID NO

    Starting from the month of September 2017, ORCID information will be included  in the articles which will be published in our journal. The authors have to identify their ORCID information in their articles for the articles to be published which are sent to our journal and have gone through a positively reviewer process. You can get ORCID number from https://orcid.org/ address.


    PUBLICATION LANGUAGE

    From the month of January 2020, the articles which will be sent to the journal have to be uploaded to the system in English and Turkish. The articles which do not comply with the format will not be taken under review.Address :Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yenişehir-Mersin
Telephone :0 324 361 00 01 Fax :0 324 361 00 15
Email :avrasyadergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri