Quick Access





Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


SİNOP BATIKLARI VE TURİZM
Sinop, Miletoslular tarafından kurulduğunda Güney Karadeniz’deki ana koloni konumunda olmuştur. Antik Dönem’den günümüze kadar tarihlenen pek çok batık, Sinop civarında su altında mevcuttur ve her geçen gün yeni bir batık keşfedilebilmektedir. Sığ sulardaki batıkların bazılarına SCUBA ile dalış yapılabilir, bununla birlikte Sinop kıyılarındaki sac konstrüksiyon batıklar ise su altında özellikle derin dalış yapmak isteyenler için bir cazibe teşkil etmektedir. Bu makalede açıklanan 40 metreden sığ sulardaki dalışlar SCUBA sistemi ile yapılmıştır. 40 metreden daha derinde olan dalışlar ise karışım gaz trimix ekipmanları ile gerçekleştirilmiştir. Bu batıklar, teknik dalış yani karışım gaz trimix ekipmanları ile gerçekleştirilen dalış turizmi için ideal derinliktedir ve batıklar mükemmel durumdadır. Eğitimli rehber dalgıçlar eşliğinde yapılacak dalışlar, su altındaki kültür unsurlarımızın bir kısmı için koruyucu nitelikte olacaktır zira her gün kontrollü olarak fotoğrafı çekilen ve video ile kayıt altına alınan eserler, bir gün öncesiyle mukayese edildiğinde, herhangi bir kayıp olup olmadığı rahatlıkla tespit edilebilir. Sinop kıyılarındaki sit alanı ve sportif dalışa yasak saha uygulamaları, su altı kültür mirasımızı korumaktan ziyade daha fazla tahrip edilmesine neden olmuştur. Dalışlarla zarar görebilecek bazı batıkların ise ivedilikle su altı kazıları yapılarak, müzede teşhiri isabetli olacaktır ve Sinop turizmine artı değer katacaktır.

Keywords
Batık, Dalış Turizmi, Su Altı Kültür Mirası, Sinop Limanı

Advanced Search


Announcements

    ORCID NO

    Starting from the month of September 2017, ORCID information will be included  in the articles which will be published in our journal. The authors have to identify their ORCID information in their articles for the articles to be published which are sent to our journal and have gone through a positively reviewer process. You can get ORCID number from https://orcid.org/ address.


    PUBLICATION LANGUAGE

    From the month of January 2020, the articles which will be sent to the journal have to be uploaded to the system in English and Turkish. The articles which do not comply with the format will not be taken under review.



Address :Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yenişehir-Mersin
Telephone :0 324 361 00 01 Fax :0 324 361 00 15
Email :avrasyadergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri