Quick Access

Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Abstract


ELECTION DECLARATIONS: EFFECTS ON BORSA İSTANBUL
Pazarlama kavramı her bilim dalında önemli olduğu gibi siyaset biliminde de önemli hale gelmiştir. Siyasi partiler seçim dönemlerinde siyasal pazarlama etkinliklerinin planlanmasında ve bu etkinliklerin uygulanmasında toplumsal ve politik kesimleri hareketlendirme noktasında önemli bir fonksiyonel nitelik kazanmıştır. İvme kazanan siyasi rekabette siyaset pazarlamasının önemi daha da artmıştır. Siyasi partilerde bu rekabet ortamında seçmenlerinin isteklerine daha kolay cevap verebilme noktasında siyaset pazarlamasından faydalanmışlardır. Çalışmanın amaçlarından biri; siyasi partilerin seçim dönemlerinde uygulamış oldukları stratejik siyaset pazarlamasını kullanarak seçmenlere bulundukları seçim vaatlerinin seçmenler üzerinde nasıl bir etki bıraktığı ve bu etkinin sonucunda borsaya nasıl yansıdığını analiz etmektir. Çalışmanın bir diğer amacı da seçim dönemlerinin borsaya olan etkisinin öncesi ve sonrası kıyaslanarak nasıl bir değişim sergilediğini incelemektir. İnceleme yapılırken Olay Analizinden faydalanılmış ve ortak olarak seçim vaatlerinin BIST100 endeksine sınırlı da olsa etkide bulunduğu ortaya konmuştur.

Keywords
Siyasal Pazarlama, Borsa, Seçim Bilgirgeleri


Advanced Search


Announcements

    ORCID NO

    Starting from the month of September 2017, ORCID information will be included  in the articles which will be published in our journal. The authors have to identify their ORCID information in their articles for the articles to be published which are sent to our journal and have gone through a positively reviewer process. You can get ORCID number from https://orcid.org/ address.


    PUBLICATION LANGUAGE

    From the month of January 2020, the articles which will be sent to the journal have to be uploaded to the system in English and Turkish. The articles which do not comply with the format will not be taken under review.Address :Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yenişehir-Mersin
Telephone :0 324 361 00 01 Fax :0 324 361 00 15
Email :avrasyadergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri