Quick Access

Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


AN EXAMINATION OF THE THESES PREPARED FOR THE PRESCHOOL PERIOD BETWEEN THE YEARS 2010-2018
Araştırmada, 2010-2018 yılları arası okul öncesi eğitim alanında yapılmış lisansüstü tezlerin sınıflanarak ortaya konması amaçlanmıştır. Bu araştırma nitel bir araştırma olup veriler dökuman inceleme yöntemi ile toplanmıştır. Araştırmanın örneklemi amaçsal örnekleme stratejilerinden biri olan ölçüt örnekleme ile belirlenmiştir. Buna göre araştırmada okul öncesi eğitimi alanında yapılan 787 adet yüksek tezi, 120 adet doktora tezi, 27 adet Tıp/Diş Uzmanlık tezi olmak üzere toplam 984 adet lisansüstü tez incelenmiştir. Belirlenen kriterler doğrultusunda tezlerin tam metinleri kaydedilerek araştırma kapsamında belirlenen alt başlıklara göre incelenmiştir. Verilerin çözümlenmesinde frekanstan yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda 2015 yılı ve sonrasında lisansüstü tezlerin sayısında bir artış olduğu ve bu artışın özellikle yüksek lisans alanında olduğu tespit edilmiştir. Araştırma türleri açısından nicel araştırma yönteminin, deneysel ve tarama araştırma modellerinin daha çok kullanıldığı belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre Türkiye’de okul öncesi eğitim alanına yönelik araştırma gruplarının çeşitlendirilerek ve farklı araştırma modellerinin kullanılması önerilmektedir.

Keywords
okul öncesi eğitim, yüksek lisans, doktora, tez

Advanced Search


Announcements

    ORCID NO

    Starting from the month of September 2017, ORCID information will be included  in the articles which will be published in our journal. The authors have to identify their ORCID information in their articles for the articles to be published which are sent to our journal and have gone through a positively reviewer process. You can get ORCID number from https://orcid.org/ address.


    PUBLICATION LANGUAGE

    From the month of January 2020, the articles which will be sent to the journal have to be uploaded to the system in English and Turkish. The articles which do not comply with the format will not be taken under review.Address :Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yenişehir-Mersin
Telephone :0 324 361 00 01 Fax :0 324 361 00 15
Email :avrasyadergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri