Quick Access

Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


DEMOCRATIC PEACE THEORY AND INTERNATIONAL SECURITY: A CRITICAL PERSPECTIVE
Devletler, tıpkı insanlar gibi öncelikle hayatta kalmak ve toprak bütünlüğünü korumak için uğraş verirler. İçten veya dıştan gelen ya da gelebilecek olan güvenliğe yönelik tehditlere karşı bir takım stratejiler üretirler. Bu güvenlik stratejileri devletin; jeopolitik ve jeostratejik yapısına, ekonomik temeline, nüfusuna ve algılanan tehdide göre değişiklik gösterebilir. Kimi araçlar farklı olsa da amaç genellikle aynıdır; öncelikle mevcut tehditleri bertaraf ederek ve yakın tehditlere karşı da önleyici tedbirlerle toprak bütünlüğünü bozmadan devleti ayakta tutabilmek ve bunu sağladıktan sonra vatandaşına huzurlu ve güven içinde bir yaşam sunabilmektir. Soğuk Savaş sonrası artan güvenlik endişeleri 11 Eylül saldırılarından sonra giderek kalıplaşarak uluslararası ilişkiler gündemine oturmuştur. Uluslararası güvenlik sorunlarına çözmede savaş, silahlanma, ittifak gibi pek çok kullanılan araç vardır. Bu araçlardan biri olan demokrasi ve demokratikleşme çabalarının, bu sorunların üstesinden gelip gelemeyeceği bu çalışmada incelenecektir.

Keywords
Uluslararası güvenlik,demokrasi, demokratik barış

Advanced Search


Announcements

    ORCID NO

    Starting from the month of September 2017, ORCID information will be included  in the articles which will be published in our journal. The authors have to identify their ORCID information in their articles for the articles to be published which are sent to our journal and have gone through a positively reviewer process. You can get ORCID number from https://orcid.org/ address.


    PUBLICATION LANGUAGE

    From the month of January 2020, the articles which will be sent to the journal have to be uploaded to the system in English and Turkish. The articles which do not comply with the format will not be taken under review.Address :Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yenişehir-Mersin
Telephone :0 324 361 00 01 Fax :0 324 361 00 15
Email :avrasyadergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri