Quick Access

Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Abstract


HAM MADDELERİNE GÖRE ÇALGI SINIFLANDIRMASI: NEFESLİ ÇALGILAR ÖRNEĞİ
Bu çalışmada, nefesli çalgı ailesi tanımlanmış ve bu aileye dahil olan çalgılar açıklanmıştır. Nefesli çalgıların yapımında kullanılan bazı ham maddeler; önce kaynaklarına göre birbirinden ayrılmış, daha sonra bu yapıları birbirinden ayıran kimyasal ve fiziksel özellikleri açıklanmıştır. Bu çalgıların üretildikleri ham maddeler incelenmiş; kaynakları, kimyasal özellikleri, yapıları ve benzerliklerine göre gruplandırılarak sınıflanmıştır. Ham maddelerin kaynaklarına göre; organik, inorganik ve kompozit olarak birbirinden ayrıldığı görülmüştür. Bunların; hayvansal, bitkisel, sentetik gibi organik; metaller, ametaller mineraller gibi inorganik; reçineli ve reçinesiz kompozit yapılar olarak birbirinden ayıldığı görülmüştür. Bazı nefesli çalgıların, kemik, fildişi, boynuz gibi hayvansal; ağaç, bambu, kamış gibi bitkisel; ebonit ve ABS gibi sentetik polimer organik yapıda oldukları; altın, gümüş, titanyum, pirinç, çelik, kalay gibi metaller; cam, kil ürünleri, porselen, seramik gibi ametal mineraller olarak adlandırılabilecek yapılarda bulunduğu gözlemlenmiştir. Karbon fiber ve fiberglastan üretilen reçineli kompozit çalgılar ile, içlerinde reçine barındırmayan kompozit yapılar da ayrı bir grupta toplanmıştır. Her ham madde ile farklı şekillerde çalgı üretilmesine karşın, 3D yazıcı ile ortaya çıkarılmış nefesli çalgı örnekleri ile de karşılaşılmıştır. Araştırmanın sonunda tüm bu bulgular tablolaştırılmıştır.

Keywords
Nefesli çalgılar, ham madde, sınıflandırma, karbon fiber, 3D baskı


Advanced Search


Announcements

    ORCID NO

    Starting from the month of September 2017, ORCID information will be included  in the articles which will be published in our journal. The authors have to identify their ORCID information in their articles for the articles to be published which are sent to our journal and have gone through a positively reviewer process. You can get ORCID number from https://orcid.org/ address.


    PUBLICATION LANGUAGE

    From the month of December 2017, the articles which will be sent to the journal have to be uploaded to the system in English. The articles which do not comply with the format will not be taken under review.Address :Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yenişehir-Mersin
Telephone :0 324 361 00 01 Fax :0 324 361 00 15
Email :avrasyadergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri