Quick Access

Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Abstract


HATAY/REYHANLI KİLİMLERİNDE YER ALAN DOĞUM VE ÖLÜMÜ SİMGELEYEN MOTİFLER
Bu çalışmada halk kültürümüzde halen yaşayan el sanatları ürünlerinden olan Hatay/Reyhanlı kilimlerinde tespit edilen doğum ve ölüm ilgili motifler incelenmiştir. Hatay’da dokumacılık uzun bir geçmişe sahip olmakla beraber alan araştırmasından ve literatürden elde edilen verilere bakıldığında önemli bir şekilde ipek dokumacılığından bahsedilmekte, kirkitli, düz veya diğer dokumalarla ilgili bilgiler sınırlı kaynaklarda karşımıza çıkmaktadır. Hatay yöresinde yapılan arkeolojik kazılarda tespit edilen, orta paleolitik döneme ait bulgularda ortaya çıkan ağırşaklar yöredeki dokumacılığın çok eski tarihlere dayandığının bir kanıtıdır. Yün, keten ve pamuk elyafları ile yapılan dokumacılıktan sonra, ipek yolu kervanları sayesinde tanınan ve öğrenilen ipek böceği yetiştiriciliğinin ardından ipekli dokumalara başlandığı ve gelişme gösterdiği bilinmektedir. Daha sonra 1700’lü yılların sonlarına doğru ise özellikle Sivas ve Eskişehir Yörüklerinin Amik ovasındaki tarım ve hayvancılığı geliştirmeleri için Reyhanlı bölgesine yerleşmeleri sağlanmıştır. Hayvancılıkla uğraşan Reyhanlı aşireti yörükleri, koyunlardan elde ettikleri iplikleri bitkisel boyalarla renklendirerek kendi duygu ve hislerini motiflere dökmüş ve sonunda da kendine özgü karakteristik izler taşıyan Hatay/Reyhanlı kilimlerini dokumuşlardır. Bu çalışmada; literatür ve Ankara Vakıf Eserleri Müzesinde tespit edilen Hatay/Reyhanlı bölgesine ait kilimlerde yer alan doğum ve ölümü simgeleyen motifler belirlenmiş ve bu motiflerin açıklamaları çizimleriyle birlikte incelenmiştir.

Keywords
Hatay/Reyhanlı, Kilim, Doğum ve ölüm, Motif


Advanced Search


Announcements

    ORCID NO

    Starting from the month of September 2017, ORCID information will be included  in the articles which will be published in our journal. The authors have to identify their ORCID information in their articles for the articles to be published which are sent to our journal and have gone through a positively reviewer process. You can get ORCID number from https://orcid.org/ address.


    PUBLICATION LANGUAGE

    From the month of December 2017, the articles which will be sent to the journal have to be uploaded to the system in English. The articles which do not comply with the format will not be taken under review.Address :Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yenişehir-Mersin
Telephone :0 324 361 00 01 Fax :0 324 361 00 15
Email :avrasyadergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri