Quick Access

Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Abstract


SOSYAL BİLGİLER ÖĞRETİM PROGRAMINDA YER ALAN SEVGİ-SAYGI ve HOŞGÖRÜ DEĞERLERİNİN ULUSAL GAZETE HABERLERİNE YANSIMALARI
Çalışma kapsamında Sosyal Bilgiler Öğretim programında yer alan “Sevgi, Saygı ve Hoşgörü” değerlerinin ulusal gazete haberlerinde bulunma durumları incelenmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma Türkiye’de yayın yapan tirajı yüksek dört ulusal gazetenin (Hürriyet, Posta, Sabah, Habertürk) 2013 yılında yayınlamış olduğu Sevgi, Saygı ve Hoşgörü değerine karşılık gelen haberleri ile sınırlıdır. Araştırma kapsamında ele alınacak haberler medya takip merkezinden temin edilmiştir. Temin edilen haberler, uzman görüşleri alınarak hazırlanmış “Gazete Haberi Değerlendirme Formu”’na göre (haberin içeriği, bulunma yeri, “Sevgi, Saygı ve Hoşgörü” değerlerine karşılık gelen haberlerin sayıları ve oransal durumu) tasnif edilip ve değerlendirilmiştir. Yapılan analiz ve değerlendirme sonucunda elde edilen veriler tablo ve grafik haline getirilmiş, bu tablo ve grafikler yorumlanmıştır. Yapılan analiz ve değerlendirmeler sonucunda “Sevgi, Saygı ve Hoşgörü” değerine karşılık gelen haberlerin sayısal anlamda yeterli denebilecek oranda olduğu görülmesine rağmen bu haberlerin genellikle gazetelerin iç sayfalarından verilmesi eksiklik olarak tespit edilmiştir. İnsanlara olumlu örnek oluşturacak haberlerin insanların dikkatlerini çekebilecek ilk sayfalardan verilmesinin bireylerin gelişimine olumlu anlamda katkı sağlayacağı düşünülmektedir.

Keywords
Sosyal Bilgiler, Değerler Eğitimi, Hoşgörü, Sevgi, Saygı


Advanced Search


Announcements

    ORCID NO

    Starting from the month of September 2017, ORCID information will be included  in the articles which will be published in our journal. The authors have to identify their ORCID information in their articles for the articles to be published which are sent to our journal and have gone through a positively reviewer process. You can get ORCID number from https://orcid.org/ address.


    PUBLICATION LANGUAGE

    From the month of October 2020, the articles which will be sent to the journal have to be uploaded to the system in English and Turkish. The articles which do not comply with the format will not be taken under review.Address :Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yenişehir-Mersin
Telephone :0 324 361 00 01 Fax :0 324 361 00 15
Email :avrasyadergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri