Quick Access

Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Abstract


İŞLETMELERDE MALİYET ODAKLI PROJE YÖNETİM SÜRECİNİN ETKİLİLİĞİ
Küreselleşme sürecinde uluslararası kalkınma ve ekonomik büyümenin sağlanabilmesi ve sürdürülebilmesi bağlamında proje yönetimi konularında önemli mesafeler katedilmiştir. Geçmişten günümüze gelene dek birçok projede eski yöntemler olarak ifade edebileceğimiz yöntemler kullanılmış ve halen de kullanılmaktadır. Tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de bunun zararları yaşanmış ve gerçekleştirilen projelerde büyük ölçüde “Zaman, Maliyet ve Kapsam” kısıtlarına uyulmadığı görülebilmektedir. Maliyette yapılan yanlışlıklar firmaların büyük olumsuzluklar yaşamalarına neden olabilmektedir. Bu durumdan yine sadece firmalar değil, çalışanlar ve diğer paydaşlar da olumsuz yönde etkilenmektedirler. Türkiye’de son yıllarda yaşanan değişimler ile eski proje yönetim yöntemlerinden vazgeçilerek bir standart haline gelmiş olan PMI (Project Management Institute) Proje Yönetim Standartları kullanılmaya başlanmıştır. Çok çeşitli alanlarda birçok firma artık CMMI (Capability Maturity Model Integration) sahibi olmaya başlamış ve projelerin bu doğrultuda yönetilmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır. Çalışmada, Proje Yönetim Süreçleri ve bu süreçlerde gerçekleştirilmesi gereken konular üzerinde durularak ayrıntılı olarak incelenmiştir.

Keywords
Proje Yönetimi Enstitüsü (PMI), Projelerin Maliyetlendirilmesi, İşletmelerde Proje Yönetimi


Advanced Search


Announcements

    ORCID NO

    Starting from the month of September 2017, ORCID information will be included  in the articles which will be published in our journal. The authors have to identify their ORCID information in their articles for the articles to be published which are sent to our journal and have gone through a positively reviewer process. You can get ORCID number from https://orcid.org/ address.


    PUBLICATION LANGUAGE

    From the month of October 2020, the articles which will be sent to the journal have to be uploaded to the system in English and Turkish. The articles which do not comply with the format will not be taken under review.Address :Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yenişehir-Mersin
Telephone :0 324 361 00 01 Fax :0 324 361 00 15
Email :avrasyadergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri