Quick Access

Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Abstract


SINIF ÖĞRETMENLERİNİN ÜSTÜN YETENEKLİ ÇOCUKLARIN TANIMI, TANILANMASI VE EĞİTİMLERİNE İLİŞKİN GÖRÜŞLERİ
Üstün yetenekli çocukların tanılanması ve eğitimleri günümüzde önemini arttırmıştır. Ülkemizde eğitim sistemi içerisinde üstün yetenekli çocukların özel eğitim almak için Bilim ve Sanat Merkezinde tanılanmalarına yönelik aday gösterilmesi sınıf öğretmenleri tarafından yapılmaktadır. Bu araştırmada sınıf öğretmenlerinin üstün yetenekli çocukların tanımı, tanılanması ve eğitimlerine ilişkin görüşlerini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi seçkisiz atama yoluyla belirlenmiş 6 ‘sı özel okul ve 7’si devlet okulunda görev yapan toplam 13 sınıf öğretmeninden oluşmaktadır. Sınıf öğretmenlerinin üstün yetenekli çocukların tanımlanması, tanılanması ve eğitimlerine üzerine algılarının, yönelimlerinin ve deneyimlerinin derinlemesine ve ayrıntılı bir şekilde incelenmesi için olgu bilim deseni kullanılmıştır. Sınıf öğretmenlerinin görüşleri, üstün yetenekli çocukların tanımı, tanılanması ve eğitimleri başlığı altında incelenmiş ve ortak temalar oluşturulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre sınıf öğretmenlerinin üstün yetenekli çocukları zihinsel yetenek, özel yetenek, yaratıcılık ve sosyal iletişim açısından tanımladıkları, üstün yetenekli öğrencileri tanılama görevini çocuğun en yakınında olan ailesi dışında kendine ve daha çok uzmanlara yükledikleri ve üstün yetenekli çocukların yetkin ve uzman eğitimciler tarafından değerlendirmeye alınıp tamamen ayrıştırılmış ortamlarda bu çocuklara eğitim verilmesi gerektiği görüşünde oldukları tespit edilmiştir.

Keywords
Üstün yetenekli çocuklar, sınıf öğretmeni, eğitim.


Advanced Search


Announcements

    ORCID NO

    Starting from the month of September 2017, ORCID information will be included  in the articles which will be published in our journal. The authors have to identify their ORCID information in their articles for the articles to be published which are sent to our journal and have gone through a positively reviewer process. You can get ORCID number from https://orcid.org/ address.


    PUBLICATION LANGUAGE

    From the month of October 2020, the articles which will be sent to the journal have to be uploaded to the system in English and Turkish. The articles which do not comply with the format will not be taken under review.Address :Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yenişehir-Mersin
Telephone :0 324 361 00 01 Fax :0 324 361 00 15
Email :avrasyadergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri