Quick Access

Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Abstract


MEKÂN ÖRGÜTLENMESİ BAĞLAMINDA AÇIK MEKÂN KURGUSU
Tasarımcıların, tasarımlarında insan psikolojisini göz ardı etmemesi gerekmektedir. Kullanıcı isteklerine uygun olmayan açık mekânlar, insanların oraya gelmesini ve etkinliklere katılımını sağlayamaz. İnsanların olmadığı, kullanılmayan mekânlar da ise ölü mekânlardır. Tasarımların başarıya ulaşması, yaşanabilir mekânlar yaratılabilmesi için kullanıcı ihtiyaçlarının bilinmesi gerekmektedir. Bu nedenle çalışmada da amaç açık mekânlar kurgulanırken insan ihtiyaçlarını ele alan mekân örgütlenmesinin temel oluşturmasıdır. Bu bağlamda çalışmada açık mekân tasarımı için bir model oluşturulmuştur. Model; kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için, uygun etkinlikleri gerçekleştirmeye, bu etkinlikleri gerçekleştirebilmek için de etkinliklere olanak sağlayan mekânlara ihtiyaç duyduğunu ortaya koymuştur. Yani çalışma kullanıcıların ihtiyaçlarını ve bunlara yönelik gerçekleştirdikleri etkinliklerle mekânsal olanakları mekân örgütlenmesi bağlamında ilişkilendirmiştir. Bu model açık mekân tasarımlarında kullanılarak başarılı mekânlar yaratılmasına yardımcı olacaktır.

Keywords
Mekân Örgütlenmesi, açık mekân, ihtiyaç, etkinlik, mekân


Advanced Search


Announcements

    ORCID NO

    Starting from the month of September 2017, ORCID information will be included  in the articles which will be published in our journal. The authors have to identify their ORCID information in their articles for the articles to be published which are sent to our journal and have gone through a positively reviewer process. You can get ORCID number from https://orcid.org/ address.


    PUBLICATION LANGUAGE

    From the month of January 2020, the articles which will be sent to the journal have to be uploaded to the system in English and Turkish. The articles which do not comply with the format will not be taken under review.Address :Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yenişehir-Mersin
Telephone :0 324 361 00 01 Fax :0 324 361 00 15
Email :avrasyadergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri