Quick Access

Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Abstract


KREDİ KARTI KULLANIMININ TÜKETİCİ DAVRANIŞLARINA ETKİSİ
Modern bir ödeme aracı olan kredi kartları, günümüzün yoğun rekabet ortamında üreticiler ve satıcılar açısından pazarda var olmanın ve güçlü kalmanın önemli bir unsuruyken tüketiciler açısından ise prestij, kısa vadeli nakit kredi, para taşıma gereksizliği, taksitli alışveriş imkanı ve geç ödeme avantajından yararlanma unsurudur. Kredi kartlarına uygulanan taksit uygulamasının giderek yaygınlaşması dinamik bir yapıya sahip olan tüketici davranışlarını sürekli değiştirmektedir. Tüketici davranışlarında satın alma kararı, bir ihtiyacın ortaya çıkması ile başlamasına rağmen bankalar tarafından kullanıcılarına bir ödül gibi sunulan kredi kartlarının nakittin yerini hızla alması, tüketicilerin her ürünü kolayca satın almasına imkan tanıması, satın alma eylemlerinde ödeme kolaylığı sağlayarak hayatı kolaylaştırarak tüketicinin satın alma davranışlarını etkilemektedir. Dolayısıyla tüketiciler rasyonel davranış göstermekten uzaklaşabilmektedirler. Bu çalışmada, kredi kartı kullanımı ile hanehalkı harcamaları arasındaki ilişki, 2002-2015 dönemi üçer aylık verileri kullanılarak, eş bütünleşme sınır testi yaklaşımı ARDL (autoregressive distributed lag) ile araştırılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; kredi kartı ile kredi kartı başına işlem hacmi tutarı arasında, uzun dönem ilişki tespit edilmiştir. Hata düzeltme modelinde ise, uzun dönemde birlikte hareket eden seriler arasında kısa dönem sapmalarının ortadan kalktığı gözlenmiştir.

Keywords
Kredi Kartları, Tüketici Davranışları, Sınır Testi, Tüketim, Hata Düzeltme Modeli.


Advanced Search


Announcements

    ORCID NO

    Starting from the month of September 2017, ORCID information will be included  in the articles which will be published in our journal. The authors have to identify their ORCID information in their articles for the articles to be published which are sent to our journal and have gone through a positively reviewer process. You can get ORCID number from https://orcid.org/ address.


    PUBLICATION LANGUAGE

    From the month of January 2021, the articles which will be sent to the journal have to be uploaded to the system in Turkish.  The authors who wants can send the full text in English along with the Turkish full text.Address :Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yenişehir-Mersin
Telephone :0 324 361 00 01 Fax :0 324 361 00 15
Email :avrasyadergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri