Quick Access

Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Abstract


SAĞLIKLI İLETİŞİM AÇISINDAN AİLE ÜYELERİYLE GEÇİRİLEN ZAMANA SOSYAL MEDYA KULLANIMININ ETKİSİ
Günümüzde teknolojik gelişmelerle insan yaşantısının bireysel ve toplumsal düzlemde yaşadığı değişim ve dönüşüm hayatın her alanında birçok fayda sağlarken bazı olumsuzlukları da beraberinde getirmiştir. İnternet teknolojileriyle zaman ve mekân sınırlarının ortadan kalkmış, yeni iletişim kanalları hızı, kolaylığı ve erişim kapasitesiyle geleneksel iletişim kanallarındaki iletişim biçiminden tamamen farklılaşmıştır. Bu iletişim araçları insanlara, kolaylıkla sanal ortamda sosyalleşme vaadinde bulunurken en sağlıklı iletişim şekli olan yüz yüze iletişim formasyonundan uzaklaştırma problemini de gündeme getirmektedir. Bireylerin bu problemden hangi şekilde ve ne düzeyde etkileneceği tartışma konusu olmuştur. Bu araştırmada internet teknolojilerinin bir meyvesi olan sosyal medya araçlarından en yaygın kullanıma sahip olan Facebook kullanımı ele alınmıştır. Facebook’un bireylerin hayatıyla çok fazla iç içe oluşu, sanal dünyanın gerçek hayatın önüne geçmesi, sosyal medya kullanımının bir bağımlılığa dönüşmesi ve bununla birlikte sosyal iletişim becerilerinin, yüz yüze ilişkilerin erozyona uğraması sorunlarını tetiklemiştir. Bu bağlamda çalışmada bireyin ilk iletişim becerilerinin ve sosyalleşmesinin temelinin atıldığı aile ortamında aile üyeleriyle birlikte geçirilen zamana Facebook kullanımının etkisi araştırılmıştır. Bu araştırmaya Kütahya ilinde yaşayan ve basit tesadüfi örneklem ile seçilen Facebook kullanıcısı bireyler dâhil edilmiştir. Her yaş kategorisinden bireye ulaşabilmek için Kütahya’da bulunan ilköğretim okulu, lise, kariyer okulu, halk eğitim merkezi gibi mekânlar aracılığıyla katılımcılara ulaşılmıştır. Araştırmada veriler konuyla ilgili uzman görüşleri alınarak hazırlanmış sorulardan oluşan anket formuyla toplanıp SPSS programında analiz edilmiştir.

Keywords
Sağlıklı iletişim, aile iletişimi, sosyal medya, facebook, sanal iletişim.


Advanced Search


Announcements

    ORCID NO

    Starting from the month of September 2017, ORCID information will be included  in the articles which will be published in our journal. The authors have to identify their ORCID information in their articles for the articles to be published which are sent to our journal and have gone through a positively reviewer process. You can get ORCID number from https://orcid.org/ address.


    PUBLICATION LANGUAGE

    From the month of January 2020, the articles which will be sent to the journal have to be uploaded to the system in English and Turkish. The articles which do not comply with the format will not be taken under review.Address :Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yenişehir-Mersin
Telephone :0 324 361 00 01 Fax :0 324 361 00 15
Email :avrasyadergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri