Quick Access

Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Abstract


ORTAÇAĞ VE RÖNESANS DÖNEMİNDE BEDEN VE SPOR
Genel olarak Ortaçağ; 476 Batı Roma İmparatorluğu`nun yıkılışı ile 1453 İstanbul`un Fethi tarihleri arasında geçen yaklaşık bin yıllık karanlık bir zaman dilimini kapsamaktadır. Rönesans ise, Ortaçağdan modern dünyaya geçişi ifade etmek için kullanılan bir kelimedir. Rönesans; mimaride, resimde ve heykelde, antik anıtların iyileştirilme çabalarından etkilenerek ortaya çıkan bir devrimdir. Yapılan bu çalışmanın amacı, Ortaçağ ve Rönesans döneminde, Avrupa toplumundaki beden ve spor algısını ortaya koymaktır. Yapılan bu çalışmada, tarama yöntemi kullanılmıştır. Bu amaç doğrultusunda, farklı kütüphanelerden ve elektronik ortamda konuyla ilgili Türkçe ve İngilizce olarak yazılmış; dergi, kitap ve tezlere ulaşılmış, konuyla ilişkisi olanlar seçilerek çalışmada kullanılmıştır. Çalışmanın sonunda, Ortaçağ döneminde beden ve sporun batı toplumunda lanetlendiği ve günah sayıldığı; Rönesans döneminde ise, batı toplumunda beden algısı ve spor algısında olumlu gelişmeler olduğu belirlenmiştir.

Keywords
Ortaçağ, Rönesans, Beden ve Spor.


Advanced Search


Announcements

    ORCID NO

    Starting from the month of September 2017, ORCID information will be included  in the articles which will be published in our journal. The authors have to identify their ORCID information in their articles for the articles to be published which are sent to our journal and have gone through a positively reviewer process. You can get ORCID number from https://orcid.org/ address.


    PUBLICATION LANGUAGE

    From the month of January 2020, the articles which will be sent to the journal have to be uploaded to the system in English and Turkish. The articles which do not comply with the format will not be taken under review.Address :Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yenişehir-Mersin
Telephone :0 324 361 00 01 Fax :0 324 361 00 15
Email :avrasyadergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri