Quick Access

Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Abstract


FEN BILGISI ÖĞRETMEN ADAYLARININ PROJE TABANLI ÖĞRENME UYGULAMA ÖRNEKLERI VE YANSIMALARI
İlköğretimde öğrencileri çeşitli proje yarışmalarına hazırlayacak fen bilimleri öğretmenlerinin kendi öğrenim hayatlarında da proje hazırlama ile ilgili bir süreçte deneyim yaşamış olmaları onların meslek hayatlarında öğrencilerine daha faydalı olmaları konusunda önem arz etmektedir. Bu bağlamda çalışmanın amacı, fen bilgisi öğretmen adaylarının hazırladıkları proje tabanlı öğrenme uygulamaları örnekleri ve bu sürecin yansımalarının değerlendirilmesidir. Çalışma Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim Fakültesi’ nde öğrenim gören 45 öğretmen adayı ile yürütülmüştür. Olgu bilim araştırma deseninin kullanıldığı çalışmada açık uçlu sorulardan oluşan anket kullanılmış ve betimsel analiz yoluyla veriler analiz edilmiştir. Proje raporları doküman analizi şeklinde incelenmiştir. Öğretmen adaylarının projeleri yaparken süreçte karşılaştıkları sıkıntılar olarak, konuyu belirlemede kararsızlık, zaman sıkıntısı, gerekli araç gerece ulaşamama, raporun oluşturulması, KPSS kaygısı ile projeye yönelememe gibi konuları belirtmişlerdir. Proje raporları incelendiğinde, adayların raporlarda neler yaptıklarını açık açık ifade edebilmekle birlikte projelerinin literatür ile ilişkisini kurmakta ve giriş kısmında ifade etmekte zorlandıkları sonucuna ulaşılmıştır. Bu sürecin onlara kazandırdığı hususlar noktasında ise, bir proje hazırlama sürecinin nasıl olduğunu yaparak yaşayarak öğrendikleri ve birçok beceriyi aynı anda kullanmak durumunda kaldıkları ve onlara tecrübe kattığını ifade etmişlerdir. Ayrıca meslek hayatları için oldukça önemli bir deneyim elde ettiklerini fakat bu proje uygulamalarına son sınıfta KPSS hazırlığı ve staj uygulamaları gibi nedenlerle çok zaman ayıramadıklarını da belirtmişlerdir.

Keywords
Proje Tabanlı Öğrenme, Proje, Fen Bilgisi Öğretmen Adayları


Advanced Search


Announcements

    ORCID NO

    Starting from the month of September 2017, ORCID information will be included  in the articles which will be published in our journal. The authors have to identify their ORCID information in their articles for the articles to be published which are sent to our journal and have gone through a positively reviewer process. You can get ORCID number from https://orcid.org/ address.


    PUBLICATION LANGUAGE

    From the month of January 2020, the articles which will be sent to the journal have to be uploaded to the system in English and Turkish. The articles which do not comply with the format will not be taken under review.Address :Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yenişehir-Mersin
Telephone :0 324 361 00 01 Fax :0 324 361 00 15
Email :avrasyadergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri