Quick Access

Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Abstract


TÜKETİCİLERİN ÇİN ÜRÜNLERİNE KARŞI ALGILARI VE SATIN ALMA İSTEKLİLİKLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA
Çin Halk Cumhuriyeti son yıllarda büyük bir üretim merkezi haline gelmiştir. Dünya pazarlarında dolaşan ürünlerin birçoğu Çin tarafından üretilmektedir. Nicelik olarak çok büyük boyutlara ulaşan bu ürünler tüketiciler tarafından uygun fiyatlara satın alınmaktadır. Birçok farklı fiyat ve kalitede olan Çin ürünleri tüketiciler tarafından bilinçli ya da bilinçsiz olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı; günümüzde sıklıkla kullanılan Çin ürünlerine karşı tüketicilerin genel kanaatlerini belirleyerek, tutum ve davranışlarını saptamaktır. Ayrıca menşe ülke etkisinin satın alma davranışları üzerine etkisi de araştırmanın başka bir konusudur. Bu amaçla 319 tüketici üzerine bir anket çalışması uygulanmıştır. Toplanan veriler frekans yüzde analiziyle değerlendirilmiş, katılımcıların özelliklerine göre Çin ürünlerine karşı yaklaşımlarını araştırmak için, t –testi, varyans analizi ve çapraz tablolardan yararlanılmıştır. Çıkan sonuçlara göre tüketicilerin büyük bir bölümünün Çin ürünlerine karşı olumsuz bir tavır takındığı, bu ürünleri satın almak istemediği ve üretim yerinin satın alma tercihi üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu görülmüştür.

Keywords
Menşe Ülke, Çin Ürünleri, Çin Malı.


Advanced Search


Announcements

    ORCID NO

    Starting from the month of September 2017, ORCID information will be included  in the articles which will be published in our journal. The authors have to identify their ORCID information in their articles for the articles to be published which are sent to our journal and have gone through a positively reviewer process. You can get ORCID number from https://orcid.org/ address.


    PUBLICATION LANGUAGE

    From the month of January 2020, the articles which will be sent to the journal have to be uploaded to the system in English and Turkish. The articles which do not comply with the format will not be taken under review.Address :Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yenişehir-Mersin
Telephone :0 324 361 00 01 Fax :0 324 361 00 15
Email :avrasyadergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri