Quick Access

Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Abstract


TUVA TÜRK DESTANLARINDA BİR KADIN KAHRAMAN: BORA ŞEELEY
Bu çalışmada Tuva Türk destanları içerisinde önemli bir yer tutan Boktu Kiriş- Bora Şeeley destanında yer alan kadın kahraman Bora Şeeley ele alınarak tanıtılacaktır. Destan türü içerisinde başkahramanın genellikle erkek karakterlerden seçilmesi adeta genel bir kuraldır. Bu durumun istisna örneklerinin karşımıza çıktığı destanlar bu açıdan her zaman dikkat çeker. Çalışmamızın zeminini oluşturan destanda yer alan kadın karakter Bora Şeeley, metinde ağabeyi olan Boktu Kiriş ile birlikte başkahraman olarak yer alır. Biz de bu çalışmada Bora Şeeley’i bir destan kahramanı olarak örneklerle tanıtmaya çalışacağız.

Keywords
Tuva Türk Destanları, kadın kahramanlar, destanlarda kadın tipi


Advanced Search


Announcements

    ORCID NO

    Starting from the month of September 2017, ORCID information will be included  in the articles which will be published in our journal. The authors have to identify their ORCID information in their articles for the articles to be published which are sent to our journal and have gone through a positively reviewer process. You can get ORCID number from https://orcid.org/ address.


    PUBLICATION LANGUAGE

    From the month of January 2020, the articles which will be sent to the journal have to be uploaded to the system in English and Turkish. The articles which do not comply with the format will not be taken under review.Address :Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yenişehir-Mersin
Telephone :0 324 361 00 01 Fax :0 324 361 00 15
Email :avrasyadergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri