Quick Access

Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Abstract


ADNAN MENDERESE GÖNDERİLEN BAZI MEKTUP VE TELGRAFLAR ÜZERİNE: STOP
Cumhuriyetin ilan edilmesinden 14 Mayıs 1950 tarihine dek Türkiye’yi, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) idare etti. CHP’nin 27 yıllık iktidarını ise 7 Ocak 1946 tarihinde kurulan Demokrat Parti (DP) sonlandırdı. Bu parti kurulmasıyla beraber kitlelerin desteğini almayı başardı ve 14 Mayıs 1950’de yapılan seçimden zaferle ayrılarak iktidara geldi. Elinizdeki bu çalışma ile yapılmak istenenlerden biri, Demokrat Parti (DP)’nin iktidara geldiği 1950 yılından iktidarını kaybettiği 1960’a dek Türkiye’de gücü simgeleyen ve aynı zamanda DP’nin kurucularından Başbakan Adnan Menderes’e gönderilen çeşitli mektup ve telgraflar üzerine bir değerlendirme yapmaktır. Bu gönderilerde, ne tarz konular ve taleplerin dile getirildiği, nasıl bir üslup seçildiği, DP’nin rakibi olan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), mensupları ve faaliyetlerinin nasıl değerlendirildiği, DP’ye olan aidiyetin/bağlılığın bu gönderilerdeki yansımaları ele alınacaktır. Çalışmanın odaklandığı bir başka nokta ise gönderilen mektup ve telgraflardaki bazı bilgiler ile anektodların kritik edilerek Türkiye’nin yapısıyla ilgili bir takım ipuçları yakalamaktır.

Keywords
CHP, DP, Adnan Menderes, Telgraf, Mektup


Advanced Search


Announcements

    ORCID NO

    Starting from the month of September 2017, ORCID information will be included  in the articles which will be published in our journal. The authors have to identify their ORCID information in their articles for the articles to be published which are sent to our journal and have gone through a positively reviewer process. You can get ORCID number from https://orcid.org/ address.


    PUBLICATION LANGUAGE

    From the month of January 2020, the articles which will be sent to the journal have to be uploaded to the system in English and Turkish. The articles which do not comply with the format will not be taken under review.Address :Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yenişehir-Mersin
Telephone :0 324 361 00 01 Fax :0 324 361 00 15
Email :avrasyadergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri