Quick Access

Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Abstract


GENEL EĞİTİM VE FEN ÖĞRETİM PROGRAMLARININ KARŞILAŞTIRILMASI: TÜRKİYE VE POLONYA
Bu çalışmada Türkiye ve Polonya’nın genel eğitimleri ile fen eğitim programlarının içerik ve amaçlarının karşılaştırılması hedeflenmiştir. Çalışmada yer alan programların içerikleri, öğrenme alanları, üniteleri ve fen bilimleri programı ders saatleri ele alınarak incelenmiştir. Araştırmada Türkiye ve Polonya’ya ait öğretim programında yer alan amaç ve içerik araştırılırken nitel araştırma yöntemlerinden biri olan doküman incelemesine başvurulmuştur. Çalışma sonucu genel eğitim karşılaştırılmasında Türkiye merkezi eğitim sistemi ile yönetilirken, Polonya’da eğitim sistemi genel, bölgesel, okul bölgesi ve yerel olmak üzere dört kısımda yönetilmektedir. Polonya fen bilimleri eğitim programı ünite içeriğinde genel olarak doğa ve çevre temaları üzerinde vurgu yapılırken, Türkiye’de temel bilimleri (Fizik, Kimya, Biyoloji) ele alan her bir üniteye, her bir sınıf basamağında yer verildiği görülmektedir. Türkiye’de ki öğretmen yetiştirme sistemi ile Polonya’da ki öğretmen yetiştirme sistemi arasında görülen önemli bir fark; her iki ülkede ki fen bilimleri öğretmen adaylarının lisans dönemlerinde görmüş oldukları ders süresi ve ders içeriği farklılıkları olarak yer almaktadır. Sonuç olarak bu çalışmada her iki ülkeye ait genel eğitim sistemlerinde ve fen bilimleri programlarında benzer ve farklı noktalara değinildiği görülmektedir.

Keywords
Genel eğitim, Fen eğitim, Fen eğitim programları, Eğitim sistemi karşılaştırma


Advanced Search


Announcements

    ORCID NO

    Starting from the month of September 2017, ORCID information will be included  in the articles which will be published in our journal. The authors have to identify their ORCID information in their articles for the articles to be published which are sent to our journal and have gone through a positively reviewer process. You can get ORCID number from https://orcid.org/ address.


    PUBLICATION LANGUAGE

    From the month of January 2020, the articles which will be sent to the journal have to be uploaded to the system in English and Turkish. The articles which do not comply with the format will not be taken under review.Address :Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yenişehir-Mersin
Telephone :0 324 361 00 01 Fax :0 324 361 00 15
Email :avrasyadergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri