Quick Access

Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Abstract


ÇOCUK KİTAPLARININ HAYAT BİLGİSİ ÖĞRETİM PROGRAMINA UYGUNLUĞUNUN İNCELENMESİ
Bu araştırmanın amacı ilkokul dönemine seslenen çocuk kitaplarının hayat bilgisi öğretim programına uygunluğunun incelenmesidir. Bu kapsamda hayat bilgisi öğretim programındaki beceri, değer, ünite ve kazanımlar kitaplara uygunluğu açısından değerlendirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 6-9 yaş arası çocuklara hitap eden 300 çocuk kitabı oluşturmaktadır. Kitapların seçiminde; öğretmen görüşleri, yayınevlerinin en çok satan kitaplar listeleri, çocuk edebiyatını dersini okutan öğretim üyelerinin görüşleri kapsamında ortak bir kitap havuzu oluşturulmuş, bu bağlamda çalışma grubu belirlenmiştir. Nitel araştırmadan doküman incelemesi yöntemi ile incelenen kitaplar, araştırmacılar tarafından oluşturulan “Kitap Değerlendirme” formu kapsamında değerlendirilmiştir. Kitaplarda hayat bilgisi öğretim programında yer alan becerilerden gözlem ve iletişim, değerlerden doğa sevgisi ve yardımlaşma, ünite ve kazanımlardan ise her sınıf düzeyinde doğa ve çevre ünitesinin ve bu üniteye ilişkin kazanımların en çok oranda yer aldığı tespit edilmiştir. Kitaplarda en az oranda ise becerilerden iletişim teknolojilerini kullanma, milli ve kültürel değerleri tanıma, kişisel bakım ve zaman yönetimi; değerlerden estetik, vatanseverlik ve bilimsellik, ünite ve kazanımlardan birinci ve ikinci sınıf için doğa ve çevre, üçüncü sınıf düzeyinde ise sağlıklı hayat ünitesinin en az oranda yer verildiği görülmüştür.

Keywords
Hayat bilgisi öğretimi, öğretim programı, çocuk edebiyatı, çocuk kitapları.


Advanced Search


Announcements

    ORCID NO

    Starting from the month of September 2017, ORCID information will be included  in the articles which will be published in our journal. The authors have to identify their ORCID information in their articles for the articles to be published which are sent to our journal and have gone through a positively reviewer process. You can get ORCID number from https://orcid.org/ address.


    PUBLICATION LANGUAGE

    From the month of January 2020, the articles which will be sent to the journal have to be uploaded to the system in English and Turkish. The articles which do not comply with the format will not be taken under review.Address :Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yenişehir-Mersin
Telephone :0 324 361 00 01 Fax :0 324 361 00 15
Email :avrasyadergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri