Quick Access

Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


SBS 2011 TÜRKÇE ALT TESTİNDEKİ MADDELERİN DEĞİŞEN MADDE FONKSİYONU AÇISINDAN FARKLI YÖNTEMLERLE İNCELENMESİ
Bu araştırmada SBS 2011 yılı 8. sınıf Türkçe alt testinde yer alan 23 maddede cinsiyete göre DMF bulunma durumunun farklı DMF belirleme yöntemleriyle incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca ikinci bir amaç olarak, DMF içeren maddelerin bulunması halinde bunların coğrafi bölgelere göre durumunun ne olduğunun ortaya konulması belirlenmiştir. DMF tespit etmek üzere verilerin analizinde klasik test teorisine dayalı olan Mantel-Haenszel ve Lojistik Regresyon yöntemleri; Madde Tepki Kuramına dayalı olan SIBTEST, Wald istatistiği ve Olabilirlik Oranı yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre Mantel-Haenszel, SIBTEST, Wald istatistiği ve Olabilirlik Oranı yöntemlerinin ortak maddeler üzerinde DMF olduğunu belirlediği, Lojistik Regresyon yönteminin ise farklı bir madde üzerinde DMF olduğunu belirlediği görülmüştür. Mantel-Haenszel ve SIBTEST yöntemleriyle sadece 9. ve 21. maddede; Lojistik Regresyon yöntemiyle sadece 2. maddede DMF tespit edilmiştir. Olabilirlik Oranı yöntemi, Mantel-Haenszel ve SIBTEST yöntemleri, belirlenen 9. ve 21. maddeler yanında bu maddelere ek olarak 14. ve 18. maddelerde, Wald İstatistiği ise 9. ve 21. maddeler yanında 14. maddede DMF tespit etmiştir. Lojistik Regresyon yönteminin diğer modellerin tespit ettiği maddelerde sorun görmemesi ve DMF tespit ettiği 2. maddenin diğer yöntemler tarafından sorunsuz görülmesi nedeniyle bu yöntem yorumlarda kullanılmamıştır. DMF tespit edilen maddelerin 2’sinde kızlar lehine, 2’sinde ise erkekler lehine Değişen Madde Fonksiyonu gözlenmiştir.

Keywords
Değişen madde fonksiyonu, SBS, cinsiyet, coğrafi bölge

Advanced Search


Announcements

    ORCID NO

    Starting from the month of September 2017, ORCID information will be included  in the articles which will be published in our journal. The authors have to identify their ORCID information in their articles for the articles to be published which are sent to our journal and have gone through a positively reviewer process. You can get ORCID number from https://orcid.org/ address.


    PUBLICATION LANGUAGE

    From the month of January 2020, the articles which will be sent to the journal have to be uploaded to the system in English and Turkish. The articles which do not comply with the format will not be taken under review.Address :Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yenişehir-Mersin
Telephone :0 324 361 00 01 Fax :0 324 361 00 15
Email :avrasyadergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri