Quick Access

Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


CİHAN HÂKİMİYETİNİ MOSKOFLARA ÖĞÜTLEYEN DELİ PETRO’NUN VASİYETNAMESİ ve ERMENİSTAN DEVLETİNİN KURULMASINDA ETKİSİ
Rusların, Kafkaslar ve Boğazları ele geçirme emelleri bir buçuk asırdır devam etmektedir. Bu fikri ortaya atan ise cihan hâkimiyetini Moskoflara uygun gören ‘deli’ lakaplı Petro’dur. Deli Petro bizzat kendisinin yazdığı vasiyetnamesinde yolu da göstermiştir. Bu bağlamda Kafkaslar’da bağımsız bir Ermeni devleti kurmak için heveslenen Ruslar, “Deli Petro vasiyetnamesi” ışığında özellikle 1905–1907 yıllarında Türklere karşı geniş çaplı siyasi ve kanlı eylemler gerçekleştirmişlerdir. Bu eylemler neticesinde 1918’lere geldiğinde Türk topraklarında bir “Bağımsız Ermenistan Devleti” kurulmuş oldu.

Keywords
Vasiyetname, Deli Petro, Boğazlar, Ermeni, Rus Çarı

Advanced Search


Announcements

    ORCID NO

    Starting from the month of September 2017, ORCID information will be included  in the articles which will be published in our journal. The authors have to identify their ORCID information in their articles for the articles to be published which are sent to our journal and have gone through a positively reviewer process. You can get ORCID number from https://orcid.org/ address.


    PUBLICATION LANGUAGE

    From the month of January 2021, the articles which will be sent to the journal have to be uploaded to the system in Turkish.  The authors who wants can send the full text in English along with the Turkish full text.Address :Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yenişehir-Mersin
Telephone :0 324 361 00 01 Fax :0 324 361 00 15
Email :avrasyadergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri